O Projekcie
Cele projektu i planowane efekty
Celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego, wyższa zdawalność egzaminów zewnętrznych i lepsze przygotowanie absolwenta do potrzeb rynku pracy. Osiągnięte to zostanie poprzez wakacyjne staże zawodowe, kursy podnoszące ich atrakcyjność na rynku pracy i zajęcia o charakterze rozwijającym zainteresowania. Celem projektu jest lepsze dostosowanie systemu kształcenia i szkolenia dla potrzeb rynku pracy. Przyniesie to wzrost kompetencji uczniów, a w następstwie wzrost zatrudnienia absolwentów. Efektem tych działań będzie także zacieśnienie współpracy szkoły z pracodawcami z najbliższego i dalszego otoczenia. Jednym z ważnych obszarów działań będzie doradztwo zawodowe i ukierunkowana pomoc psychologiczna. Kolejnym działaniem jest podniesienie kompetencji nauczycieli teoretycznych i praktycznych przedmiotów zawodowych poprzez studia podyplomowe i kursy certyfikowane. Udział w projekcie wezmą nauczyciele przedmiotów zawodowych, kształcących w następujących zawodach: technik budownictwa, informatyk, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i elektronik. Łącznie w projekcie weźmie udział 100 uczniów i 14 nauczycieli w ciągu 24 miesięcy. Poprzez kontakt z pracodawcami na poziomie ostatnich klas szkoły zawodowej uczeń zdecydowanie łatwiej będzie przechodził z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia, ponieważ zna oczekiwania pracodawcy. W ten sposób nastąpi wzrost zatrudnienia absolwentów. W trakcie tworzenia programów praktyk uwzględnione zostaną konkretne możliwości i oczekiwania pracodawcy, w ten sposób praktyka stanie się formą realizowaną w ścisłej współpracy z pracodawcą. Da to także możliwość wypracowania mechanizmów prognozowania umiejętności koniecznych, które następnie wdrożone zostaną w szkolne programy nauczania.
Finansowanie projektu
Wartość projektu wynosi 926 601,88 zł.
Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 787 611,59zł
Dysponenci budżetu państwa 92 660,19 zł
Udział Miasta Ruda Śląska wynosi 46333,10 zł
Projekt „Poprawa efektywności kształcenia zawodowego w ZSP 6 w Rudzie Śląskiej”- współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 , dla osi priorytetowej XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego, dla działania: 11.2. Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy – kształcenie zawodowe uczniów, dla poddziałania: Wsparcie szkolnictwa zawodowego –ZIT,
Okres realizacji projektu
Projekt będzie realizowany przez kolejne dwa lata szkolne tj. od2019-09-01 do 2022-04-30
Miejsce realizacji zajęć
W szkole znajduje się siedem pracowni komputerowych, cztery pracownie-laboratoria budowlane, pracownia elektroniczna i urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. We wszystkich odbywać się będą zajęcia pozalekcyjne. Zajęcia prowadzić może 20 nauczycieli przygotowanych do prowadzenia zajęć w obszarze kształcenia zawodowego.
Spotkania z doradcą i psychologiem będą realizowane w salach lekcyjnych i gabinecie psychologa.
Zajęcia językowe odbywać się będą w pracowniach językowych, wyposażonych w tablice multimedialne. Zajęcia prowadzone będą przez 2 nauczycieli języka niemieckiego przygotowanych do prowadzenia zajęcia z języka zawodowego.