Kopernikus.pl

Modernizacja pracowni kształcenia zawodowego w ZS 6 im. M. Kopernika w Rudzie Śląskiej - Projekt unijny

  • Cele projektu i planowane efektyŹródła finansowania projektu.Okres realizacji projektuBeneficjent projektuPowiązanie projektu
  • Cel projektuPracownia lokalnych sieci komputerowych i sieciowych systemów operacyjnych dla kwalifikacji EE.08Pracownia aplikacji internetowych dla kwalifikacji EE.09Pracownia systemów energetyki odnawialnej z laboratorium systemów energetyki odnawialnej dla kwalifikacji BD.17 i BD.18Pracownia dokumentacji technicznej dla kwalifikacji BD.30Pracownia nauki zawodu w zawodzie technik informatyk dla potrzeb kwalifikacji EE.09
  • Korzyści społeczno – ekonomiczneZałożenia do utrzymania celów i trwałości projektuTrwałość finansowa
  • Wydatki kwalifikowaneWydatki niekwalifikowane
  • Zespół Szkół nr. 6 im. Mikołaja Kopernika




Aktualności

  • Ostatnia dostawa

    2020-10-05 22:51:00 - Krzysztof Tułaj

Starsze artykuły

Galeria

  • sala 323 Budowlana

  • sala 419 Informatyczna

Cała galeria

Zadania w projekcie

Cel projektu

Problem główny to niedostatecznie wyposażone pracownie do nauki zawodu, nieuwzględniające najnowszych trendów i rozwiązań technologii. Przyczyna problemu to brak środków finansowych. Na wyposażenie i adaptację pomieszczeń w szkołach zawodowych, brak infrastruktury tworzącej warunki zbliżone do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej. Skutkuje to niskimi kompetencjami uczniów szkół zawodowych, brakiem dostosowania kształcenia do potrzeb pracodawców i rynku pracy, brakiem znajomości najnowszych trendów i rozwiązań technologicznych przez uczniów szkół. Zidentyfikowany problem, jego przyczyny i skutki, dzięki realizacji projektu, zostanie ograniczony.
Celem projektu jest zwiększenie kompetencji uczniów Zespołu Szkół nr 6 im. M. Kopernika w Rudzie Śląskiej poprzez inwestycje w infrastrukturę, służącą zwiększeniu szans na lokalnym i regionalnym rynku pracy.
Rezultaty projektu: podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez rozwój bazy i oferty dydaktycznej, ukierunkowanie szkoły na kształcenie umiejętności zgodnych za zapotrzebowaniem nowoczesnego rynku pracy, ułatwianie uczniom praktycznej nauki zawodu, poprawa sytuacji absolwentów na rynku pracy, wzrost atrakcyjności szkoły w regionie, popularyzacja szkolnictwa zawodowego. Końcowymi odbiorcami projektu będą nauczyciele zawodu oraz uczniowie ZS Nr 6 im M. Kopernika w Rudzie Śląskiej, bezpośrednio korzystający z udoskonalonej infrastruktury.

Pracownia lokalnych sieci komputerowych i sieciowych systemów operacyjnych dla kwalifikacji EE.08

Projektowana pracowania jest zgodna z wymaganiami CKE odnośnie wyposażenia stanowisk egzaminacyjnych na egzamin praktyczny na kierunku TECHNIK INFORMATYK w kwalifikacji EE.08, w związku z czym pracownia Projektowania lokalnych sieci komputerowych i administrowania sieciami wymaga takiego właśnie wyposażenia. Każde stanowisko ucznia wymaga pełnych dwóch zestawów komputerowych, dlatego że uczeń musi mieć możliwość równoczesnej konfiguracji zarówno komputera klienta jak i serwera. Uczeń musi również pracować na sprzęcie rzeczywistym a nie wirtualnych maszynach, gdyż nauka przygotowania do egzaminu musi się odbywać zgodnie z wymaganiami CKE.
Zaplanowany zakres robót i wyposażenia:
  • prace adaptacyjne: malowanie; instalacja klimatyzacji;
  • wyposażenie w zestawy komputerowe: stanowisko do projektowania lokalnych sieci komputerowych oraz wykonywania lokalnych sieci komputerowych;
  • wyposażenie w zestawy komputerowe: stanowisko do konfiguracji lokalnych sieci komputerowych oraz sieciowych systemów operacyjnych.
  • stanowiska wyposażone są w wysokowydajne komputery PC dostosowane do roli serwera, z dwoma kartami sieciowymi, monitorem i urządzeniami peryferyjnymi - 15 zestawów + stanowisko ogólnodydaktyczne nauczycielskie.
  • w pracowni zainstalowany zostanie także  serwer, służący do zapoznawania się uczniów z jego działaniem i umożliwieniem wykonywania na nim ćwiczeń.
  • na stanowiskach uczniowskich rolę serwera pełni drugi komputer osobisty.
Specyfikacja zgodna z wytycznymi OKE dotyczącymi wyposażenia pracowni informatycznej dla tej kwalifikacji.

Pracownia aplikacji internetowych dla kwalifikacji EE.09

Projektowana pracowania jest zgodna z wymaganiami CKE odnośnie wyposażenia stanowisk egzaminacyjnych na egzamin praktyczny na kierunku TECHNIK INFORMATYK w kwalifikacji EE.09, w związku z czym Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami wymaga takiego właśnie wyposażenia.
Zaplanowany zakres robót i wyposażenia:
  • prace adaptacyjne: instalacja elektryczna i sieci komputerowej, malowanie;
  • wyposażenie w kompletne zestawy komputerowe z procesorem 4-rdzeniowym i kartą graficzną dedykowaną oraz urządzenia peryferyjne i oprogramowanie - system operacyjny Windows i pakiet Microsoft Office - 15 zestawów + stanowisko ogólnodydaktyczne nauczycielskie.
Specyfikacja zgodna z wytycznymi OKE dotyczącymi wyposażenia pracowni informatycznej dla tej kwalifikacji.

Pracownia systemów energetyki odnawialnej z laboratorium systemów energetyki odnawialnej dla kwalifikacji BD.17 i BD.18

W chwili obecnej w mieście nie znajduje się żadna pracownia, w której mogłoby być prowadzone kształcenie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Wyposażenie pracowni wykracza poza zakres wskazany przez CKE, ale jest zgodny z oczekiwaniami pracodawców i jest wynikiem prowadzonych z nimi konsultacji. Dodatkowo konsultowano wyposażenie pracowni z firmami produkującymi urządzenia energetyki odnawialnej np. Fakro i Brass. W trakcie konsultacji wskazywano na to, że absolwent w tym zawodzie powinien orientować się w procesach przekształcenia energii słonecznej w cieplną i elektryczną, sposobów wykorzystania energii wiatrowej, sposobów wykorzystania geo-energii.
Zaplanowany zakres robót i wyposażenia:
  • prace adaptacyjne: wykonanie instalacji elektrycznej, oświetlenia, malowanie;
  • wyposażenie miedzy innymi w stanowiska do badań i modele urządzeń energetyki odnawialnej, np.
-   zestaw umożliwiający budowę kompletnego systemu fotowoltaicznego w skali laboratoryjnej;
-   zestaw do demonstracji właściwości wykorzystania przekształcenia energii słonecznej w energię cieplną zawierający urządzenia do przeprowadzenia doświadczeń z zakresu absorbcji, przepływu i promieniowania cieplnego,
-   zestaw służący do demonstracji procesu przekształcania energii słonecznej w cieplną i elektryczną,
-   zestaw do demonstracji właściwości i wykorzystania energii wiatru,
-   zestaw z zakresu ogniw paliwowych,
-   komputerowy zestaw stanowiskowy do odczytu i analizy pozyskiwanych danych,
-   instalacja kolektora słonecznego,
-   stacja napełniania układu pompy ciepła,
-   model turbiny wiatrowej.

Pracownia dokumentacji technicznej dla kwalifikacji BD.30

W szkole prowadzony jest zawód technik budownictwa. W jego zakresie realizowane są treści programowe w zakresie kosztorysowania i organizacji robót budowlanych. Z tych zakresów treści realizowane są także egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe BD.30. Aby kształcenie przebiegało we właściwy sposób, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem rynku pracy, musi się ono odbywać w pracowniach komputerowych, przy użyciu aktualnego oprogramowania branżowego i z wykorzystaniem programów multimedialnych pracujących z wykorzystaniem środków multimedialnych. Istotnym elementem nauki jest digitalizacja istniejących dokumentów, będących bazą pracy uczniów. Pracownia będzie służyła zajęciom zawodowym w zakresie kosztorysowania komputerowego i organizacji budowy - czyli dla kwalifikacji BD.30. Dodatkowo tak skonfigurowana pracownia spełnia wymogi umożliwiające przeprowadzenie praktycznej części egzaminu kwalifikacyjnego z kosztorysowania. Natomiast ilość stanowisk wynika z analizy stanów klas w technikum budowlanym oraz możliwości lokalowych szkoły.
Zaplanowany zakres robót i wyposażenia:
  • prace adaptacyjne: instalacja elektryczna i sieci komputerowej, malowanie;
  • wyposażenie w stanowiska uczniowskie z zestawem drukarka - skaner – 3 zestawy,
  • uczniowska stacja robocza – 15 zestawów komputerowych z zainstalowanym systemem Win10Pro, pakietem biurowym Office i programem antywirusowym , 
  • stanowisko ogólnodydaktyczne z możliwością monitorowania etapów pracy ucznia.

Pracownia nauki zawodu w zawodzie technik informatyk dla potrzeb kwalifikacji EE.09

Pracownia ta będzie wyposażona w inny typ komputera - firmy Apple Mac, W tej chwili w szkole funkcjonuje pracownia wyposażona w takie komputery, lecz mają one już 11 lat, dlatego są w dużej mierze wyeksploatowane a dodatkowo mocno przestarzałe. Absolwent szkoły w czasie swojej pracy zawodowej może spotkać się z rozmaitym sprzętem, którego znajomość powinien wynieść ze szkoły. Do tej pory taki układ funkcjonował świetnie w placówce, w tej chwili jednak, na skutek
wyeksploatowania sprzętu, musiałby on ulec diametralnej zmianie.
Zaplanowany zakres robót i wyposażenia:
  • prace adaptacyjne: instalacja elektryczna i sieci komputerowej, montaż żaluzji, instalacja klimatyzacji;
  • wyposażenie - 15 stanowisk uczniowskich wyposażonych w komputer biurkowy Apple Mac mini dual-core, z urządzeniami peryferyjnymi i pakietem biurowym Microsoft Office Mac Standard, 1 stanowisko nauczycielskie wyposażone w komputer biurkowy Apple Mac mini dual-core, z urządzeniami peryferyjnymi i rzutnikiem InFocus z 2-portowym rozdzielaczem sygnału HDMI.
Fundusz regionalny

Fundusz regionalny

Polska

Polska

Śląskie

Śląskie

Unia Europejska

Unia Europejska

Aperture TechComp.

Aperture TechComp.

Kopernikus.pl

Kopernikus

Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by Adam Brzezowski